Cem Adrian
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

cemadrian.yetkin-forum.com

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Yabancı Dil Sınavı (YDS)

YazarMesaj
TunceR
Admin
TunceR

Yabancı Dil Sınavı (YDS) Empty
MesajKonu: Yabancı Dil Sınavı (YDS)   Yabancı Dil Sınavı (YDS) EmptyPtsi Eyl. 08, 2008 1:36 am

Yüksek öğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilmeleri (ÖSYM) öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından uygulanan bir sınav ve yerleştirme sistemi ile yapılır. Bu sistemin genel adı (ÖSYS) öğrenci seçme ve yerleştirme sistemidir. Sistemin genel amacı yüksek öğretim programlarına öğrenci seçmek ve yerleştirmektir.

Bu sistemde; yabancı dil öğrenim alanında yer alan yüksek öğretim programlarına girmek isteyen adaylar için uygulanan (ÖSS) Öğrenci Seçme Sınavına ek olarak (YDS) Yabancı Dil Sınavı uygulanır.

ÖSS sınavından bir hafta sonra uygulanan YDS sınavına dil puanı ile öğrenci alan Yüksek öğretim programlarına girmek isteyen adaylar katılır. YDS sonuçlarının katılması ile hesaplanan ÖSS-DİL puanı; adayların yabancı dil ve edebiyatları, bu dillerin öğretmenlik programları, mütercim tercümanlık ve turist rehberliği gibi bazı yüksek öğretim programlarına yerleştirilmesinde kullanılır.

YABANCI DİL SINAVI

Yabancı dil öğrenim alanında yer alan yüksek öğretim programlarına girmek isteyen diğer bir deyişle ÖSS-DİL puan türü ile tercih yapmak isteyen adaylar ÖSS ve bir hafta sonra yapılacak YABANCI DİL SINAVI ‘na girmek zorundadırlar. Bu adaylar ÖSS sınavında Türkçe, Sosyal Bilimler-1, Matematik-1 ve Fen-1 testlerinin sorularını yanıtlamak durumunda olup, Türkçe ve Sosyal Bilimler-1 alt bölümlerinin her ikisinden de 0,5 ve daha yüksek ham puan almak zorundadırlar. Adayların Yabancı dil puanı ile öğrenci alan yüksek öğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için ÖSS-DİL puanlarının 185 ve daha fazla olması gerekir. Yabancı dil sınavı yurt içinde ve KKTC'de olmak üzere 45 noktadaki sınav merkezinde gerçekleştirilmektedir.

YDS'de Sınavın Kapsamı

Yabancı dil sınavı İngilizce, Fransızca, Almanca olmak üzere üç dilde yapılmaktadır. Yabancı dil testinin İngilizce, Fransızca ve Almanca bölümlerinde yer alan soruların yanıt anahtarları birbirinden farklıdır. Buna karşın sınav soru sayısı ile verilen cevaplama süresi aynıdır.

TESTLER SORU SAYISI SINAV SÜRESİ
İNGİLİZCE 100 150 DAKİKA
FRANSIZCA 100 150 DAKİKA
ALMANCA 100 150 DAKİKA

Yabancı Dil sınavında testlerde;

Türkçe'den yabancı dile, yabancı dilden Türkçe'ye çeviri
Kelime ve dilbilgisi
Okuduğunu anlama
ile ilgili sorular yer almaktadır.

Aşağıdaki bu konuların sınav içindeki ağırlıkları görülmektedir.

KONULAR
AĞIRLIK %

ÇEVİRİ
15

SÖZCÜK VE DİLBİLGİSİ
25

OKUDUĞUNU ANLAMA
60
https://cemadrian.yetkin-forum.com

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
1 sayfadaki 1 sayfası