Cem Adrian
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

cemadrian.yetkin-forum.com

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Sema Tülübaş - nyc2ist

YazarMesaj
TunceR
Admin
TunceR

Sema Tülübaş - nyc2ist Empty
MesajKonu: Sema Tülübaş - nyc2ist   Sema Tülübaş - nyc2ist EmptyPaz Eyl. 07, 2008 9:52 am

“Özel” kelimesinin tam anlamı Cem Adrian.. 2005 yılında ilk dinlediğimde müzik sektöründe büyük bir açığı dolduracağını düşünmüştük hep birlikte ki öyle de oldu!
Alternatif müzik kategorisinde yer almasına rağmen pop kategorisinde de üst sıralarda yer aldı Cem Adrian'ın ilk albümü “Ben bu şarkıyı sana yazdım”. Ben sıkça canlı olarak da dinlemeye çalışıyorum Cem Adrian'ı, çünkü konserlerinde başka bir dünyaya gidiyorum. Bu mutlu ediyor beni. Etkileniyorum; gözlerini kapayıp kendi dünyasında şarkı söylemesi, o an kendi dünyasında olmasına rağmen size şarkılardaki duyguları tam hissettirebilmesi.. Konserleri hep bir rüya gibi her seferinde aynı ilk gün dinlediğim heyecan ile hatta dinledikçe sizden bir parça haline gelen şarkıları ile, sonunda röportaj konuğum Cem Adrian.

Bugüne kadar çok yazıldı; ses telleriniz normal bir insanın ses tellerinden 3 kat daha uzun, 6,5 oktavlık bir sese sahipsiniz. Hem soprano hem alto hem tenor hem bariton hem bas! “özel” olmak Cem Adrian'a neler hissettiriyor?

Özel olmak lafı ne kadar benle uyuşur bilemem.. Bu sizin takdiriniz.. Ben sadece hissettiğimi yaşıyor ve hissettiğim müziği yapıyorum.

Cem Adrian'ı anlatmak için söylenebilecek kelimeler sizin için nelerdir?

AŞK.. Sonbahar… AŞK…

Türküleri sevmek kültürümüzün bir parçası belki de.. Bunları söylemek ise kalbimizin bir köşesinde yer alan eksik kalmış bir hikâye gibi.. O kadar keyifli ki onları yorumlamak.. Bir tanesini bile paylaşmak çok önemliyken bir albüm haline getirmek inanılmaz keyif verici. Yıllar önce annelerimizden büyüklerimizden dinlediğimiz türküler bu kez de benden ulaşsın istedim şu an ki nesile.. Konserlerimde türkülere hep yer verdim. Aldığımız tepkiler de çok olumluydu. Ve benden beklenmeye başlandı böyle bir albüm. Benim için e bir ara, soluklanma oldu. Çok da keyif alarak söyledim her birini.. Piyano ile türkü söylemek alışılagelmişin dışında belki ama bu şekilde yorumlamak çok büyük haz veriyor bana.

Yeni albüm konserleri ne zaman başlayacak ve klip ne zaman bizimle buluşacak?

Yeni klip çok yakında müzik kanallarına dağıtılacak. Konserlerle ilgili bilgileri internette yer alan sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Yeni projeler üzerinde çalıştığınızı duydum, ipucu verebiliyor musunuz bize? "nyc2ist" okurlarına özel

Sürekli olarak projeler sunuluyor tabi. Fakat bu konuda o kadar hassasım ki belki aşırı eleyip dokuyorum. Fakat benimsemediğim hiçbir projede de yer alamam. Bu yakın dönemde film müziği çalışmam var. Aynı zamanda konuk oyuncu olarak yer alacağım. Bunun dışında bazı prodüksiyon çalışmalarım oluyor. Bir dizi film müziği çalışmam var ve 4. albüm hazırlığım var.

Fotoğraf çekimlerinizde konsept belirlemeyi nasıl yapıyorsunuz? Çok farklı ve göze hoş gelen çalışmaların hikayeleri nelerdir? Mesela “Aşk bu gece şehri terk etti” fotoğrafları aklımdan çıkmıyor. Çok farklı ve bir o kadar da hoş bir çalışma olmuş.

Teşekkür ederim. Söylenecek çok da fazla bir şey yok belki. Sadece hissettiğim gibi yaşıyorum. İçimden gelenleri yapıyorum. Özgürlüğüme çok düşkünüm ve bu özgürlüğümü sanat hayatıma taşımaktan çok keyif alıyorum. Belki de tek sır budur..

Sizi dinlerken, sizi “bir fanusun içine koymak” ve korumak hissi uyanıyor insanda dinleyiciler ile aranızdaki bu “his” nedir? Nasıl bu kadar içine işliyor Cem Adrian insanın?

Müziğimi paylaştığım herkeste bunu hissediyorum. Ben de sevdiğim şarkıcı ve şarkıları pek paylaşmayı sevmem. Ne ilginçtir ki beni dinleyenler de ben gibi düşünüyor.
“bir fanusun içine koymak” cümlesini sevdim.. belki de yaşadıklarımız benzerdir…

Cem Adrian müzik sektöründe nerede? Olmak istediği yer neresi, kimler ile anılmak istiyor Cem Adrian?

Nerede olduğumun cevabını sizler vereceksiniz ben gitmek istediğim noktayı göstereceğim size.. müzik sektöründe bir çok değerli isimler var. Bir iki tane isime sığdırmak büyük haksızlık olur. Düet yapmak istediğim sanatçılar var tabi. Örneklemek zorunda kalırsam ilk isim bjork olacaktır. Natacha Atlas olur.

Ülkemizdeki müzik sektörü hakkında ne düşünüyor Cem Adrian?

Yerler altında buluyorum. Ne müzikal anlamda ne söz ne duygu anlamında hiçbir şey bulamıyorum. İnsanların kendilerini nasıl bu kadar bayağılaştırdığına anlam veremiyorum. İki kare resimleri magazinde yer alsın diye yaptıkları söyledikleri şeylerle müziği kirlettiklerini düşünüyor bazen gülüyor bazen de üzülüyorum. Sanırım hiçbir zaman onlardan biri olamayacağım. Çok da gurur duyuyorum.

Moda Cem Adrian'ın hayatında nerede? Nerelerden giyinip, hangi tarzı benimsiyor Cem Adrian?

Modayı severim. Sanatın her alanını severim. Müzik ve moda ayrılmaz bir bütün bence. Nerelerden giyindiğimi söylemek biraz abes kaçar sanıyorum ama şöyle özetleyebilirim; gündelik hayatımda spor giyinmeyi tercih ediyorum. Konserlerimde ise müziğime yakın kıyafetleri seviyor ve öyle rahat ediyorum.

Neleri seviyor Cem Adrian? Yemek, mekan, müzik.. v.s.

İstanbul'u Ankara'yı seviyor.. Şehirleri güzel yapan şeyleri seviyorum. İçinde yaşattığı insanları.. Zaten şehirleri de güzel yapan budur. Aksi halde bir mimar olmadığıma göre beton binaların bir anlamı olmaz benim için.
Yemek konusunda çok seçeneğim yok. Mümkün olduğunca sağlıklı gıdaları tercih ediyorum. Türk mutfağıyla bir alıp veremediğim yok marjinallik uğruna saçma sapan yiyecekler yiyenlerden değilim. Derdim daha çok kalori hesabı.
Müzik sizin de anlayacağınız gibi hayatımın tek temeli. Bossa nova, acid-jazz, r&b, electronica, smoth jazz dinlerim. 60'ların jazz'ini de çok seviyorum. Ve söylemekten büyük keyif alıyorum.

Ankara'da yaşıyorsunuz. İstanbul'a yerleşmek planlarınız arasında mı? Sizi daha çok görebilecek miyiz burada (kendi adıma soruyorum özellikle  )

Ankara'yı bu kadar seveceğimi düşünemezdim ben de.. Orada o kadar huzurluyum ki. Kendime zaman ayırabiliyor arkadaşlarımla laflayabilecek vakit buluyorum. İstanbul ise o kadar özel bir şehir ki onu içinde yaşayarak kirletmek istemiyorum. Vakit buldukça İstanbul’a geliyorum zaten. Böylesi çok daha keyif verici benim için. Güzel şeyleri özlemek güzeldir. Aklıma bir şiir geldi Ahmet Telli'den.. “Hiç özlemedim seni.. Özlemek dostluktandır.”

Bizler Cem Adrian ile huzur buluyoruz, Cem Adrian nerede, nasıl huzur buluyor?

Edirne ve Gökova'da huzur buluyorum ben. İkisi de çok özel yerler benim için. Edirne'de kış mükemmeldir.. Gökova'da yeşil ve mavi ile buluşmak deniz kokusunda…

Nokta olarak?

İçten ve güzel gülümsemeniz için, “Bana Özel” vakit ayırdığınız için ve var olduğunuz için teşekkür ediyorum Cem Adrian.. En yakın konserde tekrar görüşmek üzere.. Ben orada olacağım, yine..

Orada bekleyeceğim o halde... Sevgimle..

Sema Tülübaş
14.07.2008
https://cemadrian.yetkin-forum.com

Sema Tülübaş - nyc2ist
1 sayfadaki 1 sayfası