Cem Adrian
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

cemadrian.yetkin-forum.com

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Cem Adriana 7 soru - Rolling Stone

YazarMesaj
TunceR
Admin
TunceR

Cem Adriana 7 soru - Rolling Stone Empty
MesajKonu: Cem Adriana 7 soru - Rolling Stone   Cem Adriana 7 soru - Rolling Stone EmptyPaz Eyl. 07, 2008 9:51 am

Cem Adrian'a 7 soru

Kısa süre önce "Essential / Seçkiler" adlı albümünü çıkaran Cem Adrian sorularımızı yanıtladı...

Müziğe başlamadan önce ne işle uğraşıyordunuz?

Bölgesel bir radyoda yaklaşık 6 yıl boyunca radyoculuk... Mystica isimli bir elektro-etnik müzik grubunda solist...

Nasıl keşfedildiniz?

Fazıl Say'a tesadüfen ulaşan bir demo sayesinde.

Sadece türkülerden oluşan bir albüm yapma fikri nerden çıktı?

Sahne performanslarımda sık sık söylediğim ve söylemekten çok haz aldığım türkülere kendi albümlerimde yer vermek yerine böyle bir albüm yapmanın çok daha doğru olacağını düşündüm. Essentıal / Seçkiler bu bir serinin ilk albümü... Devamın da jazz ve klasik müzik coverlarının olduğu seçkiler serileri kaydedip yayınlayacağız.

Size "ses dahisi" diyorlar. Bu konuda neler diyeceksiniz?

Bu yakıştırmanın sesimi istediğim gibi şekillendirebilmem ve bir çok tarzda şarkıyı rahatlıkla söyleyebildiğim için yapıldığını düşünüyorum. Ama ben müziğimin ve müziğimin içeriğinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ama duyulan okunandan daha kolay algılanabiliyor.

Sizin tarzınızda çok fazla sanatçı yok. Peki, siz en çok hangi sanatçıları beğeniyorsunuz?

Türkiye'den tanınan isimlerin dışında daha fazla hiç tanınmayan amatör ya da underground isimleri dinlemeyi daha değerli buluyorum. Yurt dışından Royksopp, Portishead, Björk, Lauryn Hill... Diyebilirim.

Sesiniz kaç oktav?

Oktavların ve ses aralıklarının önemli detaylar olduğunu düşünmüyorum. Önemli olanın bir oktavlık bir sesiniz bile olsa o sesle neler söyleyebilecek neler anlatabilecek olmanızdır. Ama sorunun cevabı yaklaşık 5 oktav.

Bu sadece yetenek mi yoksa eğitime de bağlı bir şey mi?

Sesim tamamen bir armağan... Sesin ve müziğin eğitimle erişilebilecek bir yer olduğunu düşünmüyorum.

10 Temmuz 2008
Zeynep Erel
https://cemadrian.yetkin-forum.com

Cem Adriana 7 soru - Rolling Stone
1 sayfadaki 1 sayfası